Athletic Hall of Fame Class of 2020

  • RFH Athletic Hall of Fame Announces Class of 2020

    RUMSON, NJ - Rumson-Fair Haven Regional High School has selected 28 new members to be inducted into its Athletic Hall of Fame.  This is the first time since 2012 that new members have been selected. This most recent group of Hall of Famers will be inducted in a ceremony in May.  This is also the first year the school will be inducting teams into the Athletic Hall of Fame. The newly selected teams will be commemorated in a ceremony at a football game this fall.  Please see the list of newly-selected Hall of Fame individuals and teams below. Congratulations to the 2020 Hall of Fame inductees!

    Name Class Sport(s)
         
      INDIVIDUALS  
    Janet Blumel McGuire 1960 All-around
    David Barr 1989 Football
    Jenna Holthusen 1990 Swimming
    Ashley Bissett 2002 Swimming
    Brian Torcivia 2003 Hockey
    Brendan Smith 2004 Hockey
    Paige Bissett 2007 Swimming, Tennis
    Bridget Waclawik 2007 Lacrosse
    Hope Atkinson 2008 Soccer
    Ryan Kirchner 2008 Football
    Matt Wassel 2008 Football, Baseball
    Caitlin Miller 2009 Basketball
    Connor Jaeger 2010 Swimming
    Mary Solimine 2010 Soccer
    Kevin Alter 2011 Basketball
    Megan Douty 2011 Lacrosse
    Charlie Edler 2011 Golf
    Michael Huttner 2011 Football, Lacrosse
    Jack Curran 2012 Lacrosse
    Rachel Christ 2013 Track
    Jason Bryan 2014 Track
    Schuyler DeBree 2014 Soccer
    Kate Edwards 2014 Rowing
    Shane McCarthy 2014 Baseball
    Julie Brewington Current Field Hockey
    Tim McLoone Current Track
    Joe Murphy Current Football
    Walt Reiser 1984-2012 AD, Athletic Trainer
         
      TEAMS  
    1993 Girls Basketball  1993 Basketball
    2008 Girls Soccer  2009 Soccer
    2010 Football  2011 Football
    2011 Girls Cross Country  2012 Track
    2013 Boys Lacrosse  2013 Lacrosse

     



Athletic Hall of Fame Inductees

  • RFH Athletic Hall of Fame
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    JV Roberto 2012 1979 Football
    Jay Dooley 2012 1998 Basketball
    Chris Jacoubs 2012 2001 Football
    Bill Carasia 2012 2001 Football
    David Wassel 2012 2003 Football, Baseball
    Christain George 2012 2003 Football, Baseball
    Jessica Geltzeiler 2012 2001 Soccer, Basektball
    Michael Roberto 2012 2006 Football
    Karen Anderson 2012 1989 Soccer, Basektball
    Dorothy Sourlis 2012 1989 Basketball
    Christy Planer 2012 2002 Track & Field
    Jill Falllon 2012 1993 Basketball, Softball
    Chrissy Fisher 2012 2002 Basketball
    Caitlyn Hyduke 2012 2006 Basketball, Lacrosse
    Charlie Parker 2012 1993 Track & Field
    Mark Randall 2012 1996 Track & Field
    Chip Seymour 2012 1989 Football, Track & Field
    Shawn Barber 2012 1989 Track & Field
    Stanley Reevey 2012 1989 Track & Field
    Dwayne Reevey 2012 2003 Soccer, Basektball
    Taryn Reitzel 2012 1990 Tennis
    Alex LaMagdelaine 2012 2005 Football
    Partick Berger 2012 2003 Wrestling
    Byran Heller 2012 2003 Wrestling
    Gerald Beaver 2012 1987-2019 Track & Field, Wrestling
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Chuck Nichols 2006 1960 All Around
    Del Dal Pra 2006 1984 Football, Baseball
    Lisa Dorment 2006 1989 Tennis
    Dave Cosgrove 2006 1990 Football
    Scott Matchett 2006 1991 Footbll, Track & Field
    Hillary Matchett 2006 1992 Swimming
    Gillian Parsons 2006 1992 Tennis
    Erin (O'Shea) Campanella 2006 1993 Tennis
    Katrin (Stuehmeier) Linden 2006 1993 Swimming
    John Saxe 2006 1994 Football, Tennis
    Erinn O'Neill 2006 1997 Football, Track & Field
    Corey Brigham 2006 1998 Golf
    Rob Petitti 2006 2000 Football
    Gerry Matthews 2006 1980-2000 AD, Basketball, Golf
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Drew Yocum 2000 1989 Baseball
    Bryan Dougherty 2000 1991 Football, Wrestling, Baseball
    Kathy DeBonis 2000 1988-1993 Swimming
    Shane Fallon 2000 1990 Football
    Jessica Gerber 2000 1991 Swimming
    Dick Richter 2000 1968-1989 Baseball
    Heather Gibbons 2000 1990 Swimming
    Gene Hanemann 2000 1991 Wrestling
    George Sourlis 2000 1986-2016 Basketball
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Brian Jones 1993 1987 Wrestling
    Kevin Rodgers 1993 1988 Golf
    Mary Beth Tukis 1993 1988 Basketball
    Wendy Edwards 1993 1987 Tennis
    David Rosen 1993 1987 Football
    Donald Russell 1993 1983 - present Tennis
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Fred Ciambrone 1991 1955 Football
    Pamela Wilsons 1991 1975 Track & Field
    Peter Graham 1991 1985 Football, Baseball
    Rick Emery 1991 1986 Football, Basketball
    Ken Thompson 1991 1964 Football
    Brian Reilly 1991 1977 Baseball
    Cathy Anderson 1991 1986 Basketball
    Christine Kaiser 1991 1986 Gymnastics
    Frederick Keyes 1991 1966 Track & Field
    Deirdre Anne Reilly 1991 1977 Track & Field
    David Briggs 1991 1986 Baseball
    James Powers 1991 1971 Gymnastics
    Richard Richter III 1991 1983 Baseball
    Michael Boyd 1991 1986 Track & Field
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Otto Perl 1989 1935 Football
    Carl Isbrandsten 1989 1967 Wrestling
    Rob Giard 1989 1977 Football
    Stephen Knapp 1989 1979 Swimming
    Earl DeMarks 1989 1937 Football
    Sharon Golden 1989 1970 All Around
    Walter Spillane 1989 1977 Baseball
    David Green 1989 1983 Wrestling
    Phil Minton 1989 1952 Football
    Timothy Costello 1989 1971 Football
    John Quinn 1989 1978 Tennis
    Michael Halfacre 1989 1984 Swimming
    Franklin Parker 1989 1964 Track & Field
    Joy Kelly 1989 1975 Track & Field
    Thomas Kane 1989 1979 Swimming
    Thomas McBride Jr.  1989 1978-1982 Basketball
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Jack Brister 1988 1949 Baseball
    Allan Frederick 1988 1969 Diving
    William Dooley 1988 1978 Basketball
    Sandra Neff 1988 1982 Tennis
    Lynn Broten 1988 1961 All Around
    Kenneth Crichlow 1988 1973 Basketball
    Richard Etienne Incremona 1988 1979 Football
    Janet Walsh 1988 1982 Tennis
    Robert Moncrief 1988 1965 Football
    Jim Finn 1988 1973 Football
    Dave Cuje 1988 1980 Baseball
    Allison Garrity 1988 1983 Gymnastics
    Kathie Conley 1988 1968 All Around
    Paul Campanella 1988 1977 Football
    Keith Mann 1988 1982 Track & Field
    Sarah Wilson 1988 1983 Swimming
    Everett Gail Burd 1988 1970-1983 Tennis
    William R. Preston 1988 1962 Football
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Russell McCue 1987 1936 Track & Field
    George Fallon 1987 1960 Football
    Robert Trotter 1987 1972 Track & Field
    Virginia Sourlis 1987 1982 Basketball
    Jake Perl 1987 1936 Football
    Jeff Reardon 1987 1936 Basketball
    Palvin Williams 1987 1973 Basketball
    William Davison 1987 1937 Football
    Jay Benedict 1987 1964 Football
    Jeff Kieburtz 1987 1974 Football
    Thomas Bain 1987 1959-1978 Track & Field
    John Sparling 1987 1938 Football
    Vernon Paulson 1987 1964 Football, Baseball
    Anne Archibald 1987 1976 Field Hockey
    Thomas Botti 1987 1970-1977 Basketball
    Frank Boyle 1987 1942 Football
    Fred Kuehl 1987 1965 Track & Field
    Bernard Dupree 1987 1976 Baseball
    George Giffin 1987 1960-1991 Golf
    Tim Connor 1987 1950 Baseball
    David Hammond 1987 1967 Track & Field
    Christopher Kelly 1987 1976 Football
    Carol Reid 1987 1973-1980 Gymnastics
    Allen Stern 1987 1950 Baseball
    Henry Thomas 1987 1967 Cross Country
    Will Lawes 1987 1976 Golf
    Alma Titman 1987 1939-1966 GAA
    James McGuinnis 1987 1952 Football, Track & Field
    Brian C. Kelly 1987 1970 Cross Country
    Brian Johnson 1987 1977 Baseball
    William Stout 1987 1952 Football
    Thomas Kavookjian 1987 1971 Wrestling
    Thomas Bain Jr.  1987 1978 Track & Field
    Edwin Egeland 1987 1955 Baseball, Track & Field
    Bob Sparling 1987 1971 Baseball
    Mary Margaret Smeal 1987 1978 Field Hockey
    Curtis Lundin 1987 1956 Basketball
    Robert Ellison 1987 1972 Golf
    Vicki Fox 1987 1979 Field Hockey
    J.C. Williams 1987 1958 Football
    William Jakubecy 1987 1972 Wrestling
    Sean O'Connor 1987 1979 Wrestling
    Vicki Edelmann 1987 1959 All Around
    Jon Loux 1987 1972 Football
    David Feeney 1987 1982 Gymnastics
           
           
    Name Induction Year Class of Sport(s)
    Roland Mariani 1986 1936 Football
    Walter Brown 1986 1952 Football
    William Carson 1986 1968 Football
    Holly Reid 1986 1979 Tennis, Basketball
    Carl Jakubecy 1986 1938 Football
    Bruce Goodwin 1986 1952 Track & Field
    Robert J. Kelly 1986 1968 Football
    Andrea Borden 1986 1980 Softball
    Harold Kerr 1986 1938 Tennis, Basketball
    James Chadwick 1986 1954 Track & Field
    William Denver 1986 1980 Cross Country
    Howard Leon 1986 1938 Football
    Mike Apgar 1986 1955 Track & Field
    Thomas Dooley 1986 1970 Basketball
    Anthony Altavilla 1986 1981 Football, Baseball
    Charles Briggs 1986 1939 Tennis, Basketball
    George Terry 1986 1955 Track & Field
    Harry Riley 1986 1972 Track & Field
    Alice DeLanoy 1986 1939 All Around
    Paul Dobrosky 1986 1957 Football
    Kevin Callinan 1986 1973 Baseball
    Louis Jacoubs 1986 1935-1941 Football
    Jack DeLanoy 1986 1940 Basketball
    William Lewis 1986 1958 Football, Track & Field
    Russell Jones 1986 1973 Track & Field
    Hal Lorme 1986 1968-1992 Baseball
    Tony Mellaci 1986 1941 Football
    Anthony Cantalice 1986 1959 Basketball
    Karen Whitelaw 1986 1974 Gymnastics
    E. Pat Robinson 1986 1974-1981 Field Hockey
    Edwin Peters 1986 1941 Football, Basketball
    Louis DeGeorge 1986 1960 Baseball
    Karen Emery 1986 1975 Swimming
    Cassy Jones 1986 1975 Swimming
    Tina Klem 1986 1975 Swimming
    Susan Osinski 1986 1975 Swimming
    Joseph Rosati 1986 1946-1980 AD, Football
    Ted Hammond 1986 1942 Football, Basketball
    J.V. McCarthy 1986 1960 Football
    Donald Trotter 1986 1950-1963 Basketball, Baseball
    Jack MacIntosh 1986 1945 Football
    Terry Seig 1986 1960 Football
    John Brinkerhoff 1986 1978 Golf
    Robert James 1986 1949 Basketball
    Fred Tharin 1986 1960 Track & Field
    Scott Caplan 1986 1978 Wrestling
    Frank Weinheimer 1986 1936-1941 Basketball
    William Rountree 1986 1950 Football, Basketball
    Ashley Bell 1986 1967 Football
    Heidi Hosch 1986 1979 Tennis